Aegna lühiuudised

Oodatud kevad kogub silmnähtavalt tuure, olgugi et piirkonniti vägagi erinevalt. Aegna ümbruses on nüüdseks meri lõpuks jäävaba. Vaatamata kohatisele paksule lumekattele on püsielanikele tulnud lisa esimeste hooajaelanike näol. Äratuskell on asendunud varajase valjuhäälse linnukooriga. Paljudest linnuliikidest on platsis ka juba esimesed linavästrikud ja väsimatult kluugutavad kaelustuvid ja kaugel need pääsukesedki enam on. Vahtra mahlajooks on aga siinkandis tänaseks peatunud ning järg on kasemahla kogumisel. Õige pea alustab sõitu ka mandri-saarevaheline liinilaev.

Aegna liinilaevast

DSC_0962(1)Tallinn-Aegna-Tallinn vahet sõitev liinilaev Juku alustab oma tänavuaastast graafikujärgset sõitmist 17. maist.

47-kohaline liinilaev sõidab mais vaid nädalavahetustel, väljudes Tallinna Linnahalli juures asuvast Kalasadamast reedeti, laupäeviti ja pühapäeviti kell 10 ja 17.30 ning Aegnalt 11.30 ja 19.

01. juunist augusti lõpuni sõidab liinilaev kõikidel päevadel peale teisipäeva, samadel kellaaegadel ning nädalavahetustel lisandub täiendavalt lõunane reis, mis väljub Tallinnast 13 ja Aegnalt 14.30. Septembrist kuni 13. oktoobrini sõidab liinilaev aga juba analoogselt maile, ehk siis vaid nädalavahetustel.

Kuna Aegna laevaliini käsitletakse Tallinnas eraldi ühtsest piletisüsteemist, siis tuleb ka analoogselt läinudaastatega saarele sõiduks pilet osta. Piletihinnad on samad, mis varem. Ühe otsa pilet maksab 4.15, edasi-tagasi täispilet aga 6.05. Õpilasele maksab ühe otsa pilet 2.20, edasi-tagasi pilet 3.80. Sõidusoodustus kehtib ka pensionäridele ja puuetega inimestele. Jalgratta edasi-tagasi veoks tuleb aga  loovutada 1.90 eurot.

Võrreldes läinudaastaga on sõidugraafik mõnevõrra hõredam, ent kes interneti vahendusel eelnevalt pileti soetavad, saarele sõiduga probleeme ei teki. On ju liinilaeva keskmine täituvus olnud igal aastal alla poole.

Ka tasulise pileti üle oleks väikese maastikukaitseala vähesest koormustaluvusest lähtuvalt patt nuriseda, on ju see üks vähestest reaalselt toimivatest hoobadest, mis soosib kvantiteedile kvaliteeti.

Laevapileteid saab osta Aegna kodulehe kaudu või siis liinilaeva opereeriva AS Kihnu Veeteed kodulehelt.

Liinilaeval jagatakse tänavugi tasuta Aegna kaarte.

Talgud toimuvad 18. mail

talgud20105_236Aegna traditsioonilised kevadtalgud toimuvad saarlaste eestvõttel tänavu 18. mail. Seoses talgutega on muudetud ka 18. mai tavapärast sõidugraafikut. Tallinna Kesklinna Valitsus on talguliste tarvis broneerinud täislaeva, mis väljub 18. mail Kalasadamast kell 10 ning Aegnalt tagasi mandrile kell 16.30. Lisaks tasuta laevasõidule varustatakse talgulisi kohapeal vajalike töö- ja abivahenditega. Töö lõppedes kostitatakse talgulisi sooja söögiga.

Nii nagu eelmistel aastatelgi, plaanitakse talgute käigus heakorrastada kogu 10 km pikkune Aegna rannajoon, mõned teelõigud ning saare vana kalmistu.

Talgutele saab tänasest registreerida Aegna kontaktaadressil aegna@aegna.ee. Registreerimisel oleks soovitav märkida osaleja ees- ja perekonnanimi, perekonniti osalejail ka väikelaste vanus.

Talgutele registreerimine lõpetatakse liinilaeva kohtade täitumisel.

Tuleohust ja telkimiskohtadest

foto_11_5931_255[1]Päev-päevalt muutub lume taandudes 85% ulatuses metsaga kaetud ja turismile avatud Aegna maastikukaitseala üha tuleohtlikumaks. Seetõttu on tarvilik teada, et tuld tohib saarel teha kas siis olemasolevate kinnistute piires selle omaniku loal või saare põhja-  ja lõunaranna ametlikes telkimis-lõkkekohtades. Viimaseid on lõunarannas kolm ja põhjarannas kogunisti kuus. Mõlemad lokaalsed telkimis-lõkkekohad asuvad sadamast umbes 1,5 km kaugusel.

Telkimis-lõkkekohad on varustatud puulaudade-pinkidega, lõkkeasemete, statsionaarsete grillaluste, prügikonteinerite ja lähedalasuva saare üldkaardi ja kuivkäimla(te)ga. Lisaks sellele varustatakse tänavugi kord nädalas lõkkekohti toidutegemiseks vajalike lõkkepuudega.

Telkimis-lõkkekohtade kasutamine on tasuta.

Eesti Saarte Kogu üldkogu ja pärandkultuuri päevad

Eesti Saarte Kogu (ESK) asutati 1992. aastal ning organisatsiooni eesmärgiks on saarte arengu ja elu järjepidevuse tagamine, sellega seotud probleemide läbitöötamine ning nende lahendamisele kaasaaitamine. Aegnalased liitusid ESK-ga 2008. aastal ning  praegu kuulub ESK-sse  19 saart.

ESK-l on tavaks korraldada igal aastal mõnel Eesti saarel organisatsiooni üldkogu kokkusaamine. Viimastel aastatel on selle lisandunud saarte pärandkultuuri päevade korraldamine. Tänavu, 29. – 30. juunil korraldatakse ESK  üldkogu ja pärandkultuuri päevad Aegnal.

Aegna kodulehest

Kellel huvi eelseisvate heakorratalgute, Eesti Saarte Kogu üldkogu ja pärandkultuuri päevade, sealhulgas selle raames plaanitud laada, aga ka muude saarte tegemiste vastu, tasuks Aegna kodulehel silm peal hoida.

Aegna koduleht  ise on talvisel perioodil läbinud nii kujunduse kui ka erinevate teemade esituses põhjaliku uuenduskuuri. Eraldi on välja toodud suuremõõtmeliste fotodega looduspiltide galerii, täiendatud on ka erinevaid saare kaarte. Uueks alateemaks Aegna kodulehes on “Saarelood”, kuhu on oodatud huvipakkuvaid kaastöid  Aegnaga seotud mälestustest.

DSC01413(3)Kodulehte täiendatakse ka edaspidi. Lähipäevil lisatavas rubriigis “Aegna toetuseks” võimaldatakse toetada saare kogukonna toimetusi, eelistatult aastaringset valvetegevust nii avaliku korra, tuleohutuse kui ka esmaabi osutamiseks. Olgugi, et teistel Eesti väikesaartel on suundumus päästetööde valmisoleku tagamiseks kohalikel tuginevate päästepunktide rajamisel, ei ole saart haldaval Tallinna linnavalitsusel senisest saarlaste pikaajalisest aastaringsest valvetegevusest ja sellealastest kogemustest paraku sooja ega külma. Seetõttu lasub Aegna saare päästetegevuseks vajalike esmaabi- ja tulekustutusvahendite soetamine üksnes kaasinimeste hoolivusel ja toetusel.