Jääuudised 2014

Järjekordne talv näpistab nina ja aeg jällegi, seekord siis 2014. aasta jääuudiste rubriigi avamiseks.

Aastad ei ole teadupärast vennad. Kui läinudtalvel tuli jääuudistega algust teha juba 18.detsembril 2012, siis tänavu talvel üle kuu aja hiljem.

Kestvad külmad on vaatamata vähesele lumesajule Aegna ja Viimsi poolsaare vahelisel merealal silmnähtava kiirusega jääd looma hakanud. Vaatamata sellele ei tasu jääleminekuga kiirustada, seda enam, et siinsed jääolud on aktiivsete hoovuste tõttu spetsiifilised ja küllaltki heitlikud. Näiteks kui keskmine jääpaksus Aegna-Rohuneeme vahel ulatub 10 sentimeetrini, siis Kräsuli põhja-loodesuunal võib selle paksus olla kõigest paar sentimeetrit. Ka veetaseme tõus võib siinkandis jääolusid mõne tunniga suuresti muuta. Seetõttu tasuks siinseid iganädalasi postitusi hoolega jälgida.

Täiendatud 22.01.2014

22. jaanuari seisuga on tugeva kirdetuule tulemusena Aegna-Viimsi poolsaare vaheline mereala jäävaba.

Täiendatud 24.01.2014

24. jaanuari seisuga on Aegna-Kräsuli-Rohuneeme vaheline mereala õhukese jääkihiga (lainetava jääsupiga) kaetud. Jääle minek on praegu eluohtlik.

Külmade jätkudes ja soodsate tuuleolude korral on lootust, et järgmisel nädalavahetusel, so 1. veebruarist on jää piisavalt tugev, et ohutult Aegnale matkata.

Täiendatud 26.01.2014

26. jaanuari seisuga on Aegna-Kräsuli-Rohuneeme vaheline mereala kaetud 4-10 cm paksuse  jääkattega, mistõttu jääle minek on praegu eluohtlik.

Sõltumata edasistest külmadest mõjutavad jääolusid Rohuneeme-Tallinna lahe vahet sõitvad lootsilaevad, kiirlaevalained ning järgmistel järjestikel päevadel kuni 17 m/s puhuv kagutuul.

Täiendatud 27.01.2014

27. jaanuari ennelõunal õnnestus tänavuse talve jääseire käigus esmakordselt saarlastel matkata mööda jääteed Aegnalt Rohuneeme.  Jäätee kulges mööda Aegna kaldaäärset jääteed (kuni 100 m kaldast) Kräsuli suunas, seejärel mööda Kräsuli läänekalda kaldaäärset jääteed (kuni 200 m kaldast) Viimsi poolsaare suunas, seejärel mööda Viimsi poolsaare kaldaäärset jääteed Rohuneeme sadama suunas  (Kräsuli juures kuni 100 m kaldast, Rohuneeme sadama lähistel aga vaid 20 m kaldast). Jää paksus ulatus 6-12 sentimeetrini. Paraku on 27. jaanuari päeval jääolud seoses tugevneva kagutuulega drastiliselt muutunud ja muutumas, mistõttu on jääle minek jätkuvalt eluohtlik.

Täiendatud 30.01.2014

Aegna ja Rohuneeme vahelisel merealal on habras jää, mida murrutavad lisaks jätkuvale tugevale tuulele kiirlaevalained ja Rohuneeme sadamast väljuvad lootsilaevad. Samas on Rohuneeme sadamast (täpsemalt, seoses liikuvate lootsilaevadega sadakond meetrit ida suunas) Viimsi poolsaare tipu suunas  kaldaäärne merejää 50 m laiuselt vähemalt 10 cm paksune. Paksu jääkaanega on kaetud ka Viimsi poolsaare tipu ja Kräsuli saare vaheline mereala. Kräsuli saare läänekallas on samuti vähemalt 50 meetri laiuselt matkamiseks turvaline. Edasi, Kräsuli-Aegna vahelisele jääalale jõudes on lugu teine. Siin ootavad ees piirkonnad, mis justkui oleks samuti paksu jääga kaetud, ent tegelikkuses liuglesid veel eile paljud luiged siin jäävabadel aladel. Kuna käesolevaks reedeks ja laupäevaks lubatakse tuult kuni 18 m/s ja pühapäevaks 15 m/s, siis on jääle minek eluohtlik.

Täiendatud 7.02.2014

Tallinna laht ja Aegna ümbrus on jäävaba, välja arvatud Viimsi poolsaare tipu ja Aegna vaheline mereala. Soojenenud ilmad aga ei ole võimaldanud jääolude paranemist. Vastupidi, jää on muutunud pragulisemaks ning jätkuvate soojadega nõrgeneb olemasolev jää veelgi. Seetõttu on jätkuvalt jääle minek eluohtlik.

Täiendatud 13.02.2014

Praeguse seisuga on Rohuneeme ja Aegna vaheline mereala jäävaba.

Artikkel on jooksvalt täiendamisel vastavalt muutuvatele jääoludele, üldjuhul vahetult enne nädala lõppu.

Vaade Aegna-Kräsuli-Viimsi poolsaare vahelise merealale seisuga 21.01.2014

Vaade Aegna-Kräsuli-Viimsi poolsaare vahelise merealale seisuga 21.01.2014

Toeta Aegna aastaringset järelvalvet, sealhulgas talvist jääseiret – AEGNA TOETUSEKS