Ajaloo radadel – Aegna laul

Aegna on üle poole sajandi olnud populaarne puhkesaar, millest läinud sajandi 70-ndad eriliselt värvikad.

1975. aastal allutati Aegna Tallinna Mererajooni RSN TKle, millega kaasnesid olulised muutused. Saarele pääses kergemini. Niisama oluline oli eraldi ametkonna moodustamine, eesmärgiks saarel puhkemaju omavate ettevõtete tegevuse koordineerimine ning arengu kavandamine. 1975. aastal moodustati Tallinna ettevõtete, asutuste ja organisatsioonide vaheline puhkebaas “Aegna”. Linnavõime ja ametiühingut kohustati 1975-1976 välja töötama ja kinnitama Aegna puhketsooni ja puhkebaasi “Aegna” väljaarendamise perspektiivplaan ning määratlema puhkebaaside ja supelranna territoorium.

1976-ndal nägi trükivalgust Heino Gustavsoni 63 leheküljeline taskuraamat “Aegna”, mida trükiti 20 000 eksemplari. Samasse aastasse jääb ka Aegna saare külastusrekord, kui ainuüksi ühel nädalavahetusel külastas saart 6 000 inimest, so pea sama palju, kui viimaste aastate suvehooaegadel. Fotol 70-ndadest pärit Aegna rinnamärk.

70-ndatel tootis tubakavabrik “Leek” Aegna nimelist suitsu. 18 kopikat maksvas suitsupakis oli 20 sigaretti ja see kandis tänapäevase triipkoodi asemel nõukajale omast standartnumbrit GOST 3935-58.

Ja veel ühest, toonasesse perioodi langevast tähelepanuväärsest sündmusest. Nimelt salvestati 1973. aastal Eesti Raadio estraadiorkestri saatel ja Tiiu Variku esituses laul Aegna. Aegna laulu sõnade autor on Einar Pesla ning helilooja, kunagine mainekas pianist ja 23 aastat Eesti Raadios muusikasaateid toimetanud Peeter Kardna. Meeleolukat kuulamist: Tiiu Varik Eesti Raadio estraadiorkester – Aegna.