Metsa küüslaugule

Eestis kasvab üle 1200 liigi niisuguseid jala ja kübaraga seeni, mida tavamõiste seen-alla mahuvad. Olgugi, et neist söögikõlbulikke on umbes 400, satuvad maitseomadustest või siis levikust tulenevalt seenekorvi vaid sadakond seeneliiki.

Kui palju Aegna kaitsealal seeneliike ja neist sealhulgas söödavaid leidub, ei ole täpselt teada. Küll aga on siin võimalik küüslaugul käija. Nimelt kasvab Aegnal lisaks üldtuntud söögiseentele ka küüslauk-nööbik (Marasmius scorodonius).

Küüslauk-nööbik on hea söögiseen, mida võib leida nii okas- ja segametsadest, kui ka karjamaadel ja rannaniitudelt. Kasvab üksikult või mõnest viljakehast koosnevate rühmadena.  Seene kübar on 1-3,5cm suurune ja seemisnaha värvi, vanalt (fotol) pleegib peaaegu valgeks. Jalg on punakaspruun, vaid mõne millimeetri paksune.

Küüslauk-nööbikut võib haista juba enne selle nägemist selle tugeva küüslaugulõhna järgi. Maitse poolest aga ei erine seen eriti küüslaugust, on ehk veidi mahedama maitsega. Seene kübarat võib kasutada värskelt ja kuivatatult maitseainena. Prantsusmaal on seen eriti hinnatud ja sellest valmistatud pulbri eest makstakse teinekord hiigelsummasid.