Nagu kellavärk

Suvi tõmbab jõudsalt koomale, avaldudes omapärasel viisil ka lindude käitumises. Nii võib juba üle paari nädala Aegna sadamas lausa kümneminutilise täpsusega noorte sootihaste ühissalka oma tavapärasel lennuringil näha.

Mõned minutid enne kella 11 koguneb ligi poolsada lärmakat sootihast sadama juures kõrvuti kasvavatele pihlakatele ja mändidele, lastes lühikeste asukohavahetuste käigus kuuldavale iseloomuliku heleda dip-dip-dip sõnavahetuse. Mõni minut hiljem lendavad nad, justkui neid poleks olnudki, taas ära. Ja nii päevast päeva.

Sootihane ehk salutihane on väga põhjatihase sarnane, kuid tal puudub viimasele iseloomulik hele tiivalaik, kurgutähn on väiksem ning häälitseminegi erinev. Viimase laulusõnadeks on tiü-tiü-tiü. Sootihane on nagu teisedki tihased väga liikuv lind, kirjanduses leidub tihti ülestähendusi nende ühtekuuluvusest. Sootihase lend on kiire , toiduotsingul ripub ta tihti oksal, pea allapoole. Sageli hakkab sootihane lindude toidulauda külastama ja on inimeste suhtes väga julge, nii et visa harjutamisega võib teda peagi õpetada inimese peopesalt toitu võtma.

Sootihaseid võib meil kohata nii suvel kui ka talvel. Sügisel rändab osa tihaseid meilt ära, kuid teadmata kui kaugele.

Paarilise leidmisel annab isaslind emaslinnule seemnekese või mõne muu toiduiva. Kui emaslind selle vastu võtab, tähendab see nõusolekut ja siit peale jäävad linnud kokku. Pesa koosneb samblast ja rohukõrtest. Kurnas on 6-9 muna. Pojad lahkuvad pesast kahenädalastena. Keskmine eluiga on 1,5 aastat, maksimaalne 10 aastat. Keha pikkus 10-17 cm, tiiva pikkus ligi 6,5 cm. Piiravad sega- ja lehtmetsades taim- ja röövtoiduliste putukate levikut.

Kaua sootihaste parve järgi Aegnal kella saab kontrollida, näitab juba sel nädalal algav kalendaarne sügis.