Silmad lahti

Suvepuhkuste ja ilusate ilmadega külastab Aegnat tavapärasest rohkem puhkajaid. Igaüks erinevate ootuste-lootustega. Ühed, nagu ikka, on lärmakad ja tormakad, teised seevastu ümbrust uudistavad.

Sõltumata kaasa võetud kõikvõimalikest jookidest tuleks siiski teadvustada, et Aegna on maastikukaitseala, kus läbi erinevate vaatamisväärsuste ja loodusliku mitmekesisuse peaks ka pime kana oma tera leidma.

Nii võib juba vastvalminud (18.06.2009) sadama laevaootepaviljonis trehvata lisaks vihma või siis päikselõõma eest varjuvate inimestele suitsupääsukeste pesa. Ligi 14 päeva pärast on oodata poegade koorumist ning peale kolmenädalast toitmist lendavad uued ilmaasukad pesast välja.

Samas, ootepaviljoni kõrval võib märgata õitsvaid ööviiuleid e. kahelehist käokeelt. Kahelehine käokeel on oma nime saanud sellest, et teda vaadates torkavad orhideedele omase ilusa õisiku kõrval kohe silma kaks suurt ja tugevat lehte.

Sõna “öö” esineb paljudes käpaliste nimedes. Põhjuseks on enamasti see, et ööviiul hakkab eriti tugevasti lõhnama just pimeduse saabudes. Sellist lõhna ei ole ühelgi teisel meie käpalisel, ka mitte rohelisel käokeelel. Nime “ööviiul” tagumise nimi tuleneb tema saksakeelsest nimest – Nachtviole. Kui nimi poolikult tõlkida, siis saadaksegi “ööviiul”.

Kui looduskaitseline suitsupääsuke on Eesti rahvuslind, siis ööviiuli puhul on tegemist III kategooria kaitsealuse taimega.

Ja vaid mõned sammud ootepaviljonist edasi jõuavad külastajad Aegna infokaardini, mis omakorda vaatamisi ja valikuid pakub.

Seega, jagub Aegna saarel elamusi ja tegevust igale maitsele. Tuleb vaid silmad lahti hoida. Ka siis kui lärmakas ja tormakas kaaslane pääsupesa häirima või ümbritsevat lagastama kipub.