Vanimast vanim

23.augustil avaldas Maaleht artikli Eesti vanima kase murdumisest – Eesti vanim kask murdus märkamatult. Nimelt avastasid keskkonnaametnikud, et Põndi kask Saaremaal Kahtla laiul on murdunud. Loodusmees Hendrik Relve on selle vanuse hinnanud 300-le aastale. 1959.aastast riikliku kaitse alla kuulunud kase ümbermõõduks oli 1997.aasta andmetel 238 cm ja kõrguseks 21 meetrit. Tüvi olevat juba toona olnud osaliselt pehkinud ning altpoolt õõnes.

Maalehe lugu tekitas aegnalastes huvi, sest saarelgi on teada tähelepanuväärse ümbermõõduga kask. Elujõus kask kasvab Kalavälja tee 12 puhkemaja vahetus läheduses (fotol).

Täna mõõdetigi tüve ümbermõõt 1,3 meetri kõrguselt üle. Tulemus oli mõneti üllatuslik – kase ümbermõõduks saadi koguni 290 cm, ehk siis üle poole meetri rohkem, kui Põndi kasel.

Seega, kui Põndi kaske loeti seni Eesti vanimaks, siis Aegna maastikukaitseala kaske võiks lugeda vanimast vanimaks.

Täiendatud 29.08.2012

Hendrik Relve: välimuse järgi otsustada ei saa

“Aegna kase tüve ümbermõõt on ju päris tähelepanuväärne. Võib-olla pääseb see isegi kümne Eesti jämedaima kase hulka. Aga vanust välimuse järgi otsustada ei saa. Sellise jämedusega kask võib olla samahästi 150-aastane, 250-aastane või ka midagi muud. Vanuse määramiseks on vaja juurdekasvupuuriga mõõta vanus ja määrata aastarõngaste arv,” ütles metsandus- ja loodusmees Relve.