Ekskursioonid

Aegna saart tutvustava ekskursiooni pikkuseks on 3-8 km.

Retke lõplik pikkus sõltub paljuski grupi enda soovist.

Aegna on väikesaar, mille pindala on 3,03 km² ning ümbermõõt veidi üle 10 km. Retke käigus tutvutakse kaitseala looduskeskkonnaga ning ajaloo- ja vaatamisväärsustega. 

Kuigi Eestis on 2222 meresaart ja saarehakatist, on suuruselt 17-s Aegna saar ometi ainulaadne.

Saarel paikneb 23-st kaitsealusest rahnust koosnev kivikülv, vana kalmistu ja maagiline kivilabürint.

Niisamuti on saarel arvukalt endiseid kaitseehitisi. Neist vanimaga, 1919 ehitatud kasarmuga, mis on ühtlasi suurim hoone saarel, tutvutakse ka seestpoolt.

Aegna ainulaadsus seisneb muuhulgas ka tema arheoloogilises aineses, mis hõlmab lisaks pronksiaja algusele ja rahvaste rännuajale ka viikingiaega. Viikingiajaga on seotud mitmed põnevad leiud, sealhulgas Eesti kontekstis haruldased Lähis-Ida päritolu sfääriliste küljetahkudega varaviikingiaegsed kaaluvihid (fotol kaaluviht kaaluga 29,22 g). 

Ekskursiooni lõppedes on võimlik pidada piknikku  saare  ametlikes telkimis-lõkkekohtades või siis kokkuleppel püsielanikega, nende õdusas koduhoovis, kus on võimalik pakkuda vihma puhul ka varjualust kuni 40 inimesele.

Viimase 9 aastaga on lisandunud palju huvitavat ja olulist infomaterjali, mis seniavaldatus ei kajastu. Seetõttu on ka saare infokaardid ja -postid paljuski ebatäpsed. Kui näiteks asute otsima saare kaartidel märgitud Katlakivi, siis teadke, et selle asukoht on märgitud valesti ning kivi ennastki enam ei ole – see purustati vahemikus 1914-15 seoses Peeter Suure Merekindluse rajamisega.

Ekskursioon Aegnal
Ekskursioone korraldab saare püsielanik  ja kodu-uurija Hugo Udusaar.

Ekskursiooni kogumaksumus on 220 eurot, mis läheb saarel tegutseva keskkonnakaitseorganisatsiooni MTÜ Roheline Rügement tegevuse toetuseks.

Hind sisaldab kohvi ja morssi. Soovi korral ka teed. Toitlustuse võimalus ettetellimisel.

Koeri palun ekskursioonile kaasa mitte võtta.

Kontaktaadress: aegna@aegna.ee.