Ekskursioonid ja toitlustus

Aegna saart tutvustava ekskursiooni pikkuseks on 3-8 km.

Retke lõplik pikkus sõltub paljuski iga grupi soovist.

Aegna maastikukaitseala pindala on 3,03 km² ja ümbermõõt veidi üle 10 km (Andrew Bodrovi foto). Retke käigus tutvutakse lisaks saare eriilmelise looduskeskkonnale ajaloo- ja vaatamisväärsustega. 

Kuigi Eestis on 2317 meresaart ja saarehakatist, on suuruselt 17-s Aegna saar ometi ainulaadne. Saarel paikneb 23-st kaitsealusest rahnust koosnev kivikülv, tõenäoliselt 1800 aastat vana kalmistu ja 12. sajandil rajatud maagiline kivilabürint.

Niisamuti on saarel arvukalt endiseid kaitseehitisi. Neist vanima ja suurimaga, 1919 ehitatud kasarmuga (Janek Seidelbergi foto), tutvutakse ka seestpoolt.

Aegna ainulaadsus seisneb ka tema arheoloogilises aineses. Saarelt on muuhulgas leitud mitmeid viikingiaegsed esemeid nagu näiteks kirves, nooleotsad, rihmanaastud, hõbemünt või haruldased Lähis-Ida päritolu sfääriliste küljetahkudega kaks kaaluvihta.   

Viimase 15 aastaga on lisandunud palju täiendavat ja huvitavat, mis seni avaldatus ei kajastu (sh saare infokaardid ja -postid) ning millest teistelt, n-ö turistilt turistile giiditeenuse pakkujatelt ei kuule. Õnneks saavad need puudused kohaliku elaniku ja ajaloouurija Hugo Udusaare eestvõttel seljatatud. Muuhulgas saab teada, kas Aegna on ainus saar, kus elab mäger või sedagi, millal rüüstasid saart tatarlased või siis kasakad ning kas Aegnalt on merevaiku leitud.

Ekskursiooni alul pakutakse kohvi, soovi korral morssi ja teed. Retke lõppedes on võimlik eelneval kokkuleppel püsielanike õdusas koduhoovis (Rain Kalda foto) keha kinnitada, osaleda organiseeritud seltskonnamängudes või viimaseni hetkeni pinget pakkuvas maastikumängus.

Niisamuti on võimalik eelneval kokkuleppel tellida toitlustust (näit Havai pajaroog, risotto, värske salat, käsitööleib, rabarberi kook).

Vihmasaju korral on püsielanike hoovis olemas varjualune kuni 55-le inimesele.

Ekskursioon kuni 10 osalejale maksab 150 eurot. Kümnest enama  osaleja puhul lisandub 150 eurole 10 eurot iga inimese kohta (kuni 350 euroni).

Ka tasuks jälgida Facebooki Aegna saar lehte (kliki SIIA), kus pakutakse kindlaks määratud kuupäevadel üksiksoovijatest komplekteeritud gruppidele ekskursiooni ja toitlustust.  Praeguste plaanide toimuksid need 20. juulil ja 10. augustil.

Koeri paluks ekskursioonile kaasa mitte võtta.

Kontaktaadress: aegna@aegna.ee.