Ekskursioonid ja toitlustus

Aegna saart tutvustava ekskursiooni pikkuseks on 3-8 km.

Retke lõplik pikkus sõltub paljuski iga grupi soovist.

Aegna maastikukaitseala pindala on 3,03 km² ja ümbermõõt veidi üle 10 km. Retke käigus tutvutakse lisaks saare eriilmelise looduskeskkonnale ajaloo- ja vaatamisväärsustega. 

Kuigi Eestis on 2222 meresaart ja saarehakatist, on suuruselt 17-s Aegna saar ometi ainulaadne.

Saarel paikneb 23-st kaitsealusest rahnust koosnev kivikülv, tõenäoliselt 1800 aastat vana kalmistu ja 12. sajandil rajatud maagiline kivilabürint. 

Niisamuti on saarel arvukalt endiseid kaitseehitisi. Neist vanima ja suurimaga, 1919 ehitatud kasarmuga, tutvutakse ka seestpoolt.

Aegna ainulaadsus seisneb ka tema arheoloogilises aineses. Saarelt on muuhulgas leitud mitmeid viikingiaegsed esemeid, nagu näiteks kirves, nooleotsad, rihmanaastud, hõbemünt või Eesti kontekstis haruldased Lähis-Ida päritolu sfääriliste küljetahkudega kaks kaaluvihta.  Juuresoleval fotol on aga saarelt leitud spiraalsõrmus, mis pärineb meie ajaarvamise esimestest sajanditest. 

Ekskursiooni alul pakutakse kohvi, soovi korral morssi ja teed. Retke lõppedes on võimlik eelneval kokkuleppel püsielanike õdusas koduhoovis keha kinnitada, osaleda organiseeritud seltskonnamängudes või viimaseni hetkeni pinget pakkuvas maastikumängus.

Niisamuti on võimalik eelneval kokkuleppel tellida toitlustust (näit Havai pajaroog, värske salat, käsitööleib, rabarberi kook).

Vihmasaju korral on püsielanike hoovis olemas varjualune kuni 55-le inimesele.

Viimase 15 aastaga on lisandunud palju täiendavat ja huvitavat infomaterjali, mis seniavaldatus ei kajastu (sh saare infokaardid ja -postid) ning millest teistelt, nn turistilt turistile giiditeenuse pakkujatelt ei kuule. Õnneks saavad need puudused kohaliku elaniku ja ajaloouurija Hugo Udusaare eestvõttel seljatatud. Muuhulgas saab teada, kas Aegna on ainus saar, kus mäger elab või sedagi, millal rüüstasid saart tatarlased või siis kasakad ning kas Aegnalt on merevaiku leitud.

Kuni 10 osalejale maksab ekskursioon 150 eurot, iga järgmise inimese korral lisandub 10 eurot (kuni 350ni).

Koeri palun võimalusel ekskursioonile kaasa mitte võtta.

Kontaktaadress: aegna@aegna.ee.